Konsolosluk İşlemleri

İran Konsolosluğu, İran Vize İşlemleri
İran İslam Cumhuriyeti’ne seyahat edecek T.C. Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport sahipleri, ülkede 180 gün içinde 90 gün ikameli seyahatlerinde İran vizesinden muaftırlar.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile İran İslam Cumhuriyeti Devleti arasında imzalanan Vize Muafiyet Anlaşmasına göre, karşılıklı olarak iki tarafta aynı muafiyet şartlarına sahiptir..
İran Türkiye dış temsilciliği Ankara İran Büyükelçiliği, İstanbul İran Başkonsolosluğu, Erzurum İran Başkonsolosluğu ve Trabzon İran Başkonsolosluğu, Türk vatandaşları ve Türkiye İkamet İzni sahibi yabancıların uzun süreli vize işlem ve konsolosluk işlem başvurularını kabul etmekle ve sonuçlandırmakla yetkili kurumlardır.

İran Konsolosluğu vize işlemleri için şahsen başvuru yapılmasına gerek yoktur. İran Konsolosluğu vize başvuru işlemlerini yetkilendirdiği Vize Başvuru Merkezleri ve Turizm/ Seyahat Acenteleri aracılığıyla kabul etmektedir. Ancak İran vize başvurularının değerlendirilmesi ve vize karar aşaması sadece İran Konsolosluğu’nun yetkisi altındadır.

İran Sınır Kapısından Geçişte Uyarı!
İran Konsolosluğu, İran seyahat planı olan T.C. vatandaşlarının, ülkeye girişlerinde beklenmedik sorunlarla karşılaşmamaları için seyahat belgelerinin (pasaport) geçerlilik süresini kontrol etmeleri konusunda uyarmaktadır. İran seyahati dönüş tarihi sonrası en az 6 ay geçerlilik süresine sahip olmalıdır. 10 yıldan eski pasaport sahipleri, seyahate çıkmadan önce pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir.
İran sınır kapısında gümrük memurları tarafından İran’a seyahat sebebini açıklayıcı bir Davet Mektubu’nun beyan edilme şartı geçerlidir. Davet Mektubu’nun yanısıra Seyahat Sağlık Sigortası ile birlikte Otel rezervasyonu ve dönüş uçak bileti ibraz edilmesi gerekmektedir.

İran Konsolosluğa Vize Başvurusunda Bulunulması Gereken Durumlar:
İran Konsolosluğu, 90 günden uzun süreli seyahat sebebiyle vize müracaatında bulunması gereken kişilerin, İran’a seyahat tarihinden en az bir ay öncesinde İran vize işlemlerine başlamaları gerektiği konusunda uyarmaktadır.
İran’a ticari, aile ziyareti ve çalışma amacıyla seyahat etmek isteyenlerin, İran vize işlemleri için başvuru yapabilmeleri için İran Vize Başvuru Formu’nu doğru ve eksiksiz olarak doldurmaları ve seyahat amacının gerekçelerini kanıtlayıcı evraklardan oluşan bir başvuru dosyası ile birlikte İran Konsolosluğu’na başvuru yapmaları gerekir. İran Konsolosluğu vize başvuru sahiplerini pasaportlarının seyahat dönüş tarihinden sonra en az 6 ay geçerlilik süresinin olduğundan emin olmaları konusunda uyarır. Pasaportun 10 yıldan eski olmamasının ve vizenin basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının bulunması istenmektedir.
İran Konsolosluğu, pasaportunda İsrail vizesi ya da damgası olan kişilerin İran vize başvurularının red ile sonuçlanmaması ve ya İran sınır kapısından geri çevrilmemesi için pasaportlarının İran seyahati öncesinde yenilenmesinin mutlaka gerektiğini hatırlatır.

İran Vizesi
Türkiye Cumhuriyeti ve İran arasında Bordo (Umuma Mahsus), Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) ve Kırmızı (Diplomatik) pasaport sahipleri için 90 gün süreyle vize muafiyet anlaşması bulunmaktadır. Fakat sınır kapılarında ibraz etmeniz gerekeceğinden tüm seyahatlerinizde davetiye, seyahat sağlık sigortası ile birlikte konaklama ve ulaşım rezervasyon dökümlerinizi yanınızda bulundurmanızda fayda vardır. İran’a seyahat edecek T.C. vatandaşlarının pasaportlarının temdit süresi 6 ay olmalı ve pasaportlarında 1 adet boş sayfa bulunmalıdır.
(*) İran’a çalışmak, öğrenim görmek veya aile birleşimi amacıyla seyahat etmeyi düşünenler İran uzun süreli, ulusal vize başvurusunda bulunmalıdırlar.

İran Konsolosluğu Görevleri Nedir?
İran Konsolosluğu yalnızca İran'a uzun süreli vize almak isteyen T.C. vatandaşlarına hizmet veren bir diplomatik temsilcilik değildir. Türkiye'de yaşayan İran vatandaşlarına doğum, evlilik, pasaport, adres değişikliği işlemlerinin de yürütüldüğü kurumdur. İran Konsolosluğundan İran vatandaşları sicil kaydı, adres değişikliği gibi resmi evrak işlemleri hakkında bilgi ve destek alabilir.
İran Konsolosluğu, Türk vatandaşlarının, ülkeye girişlerinde beklenmedik sorunlarla karşılaşmamaları için seyahat belgelerinin (pasaport) geçerlilik süresini kontrol etmeleri konusunda uyarır. İran seyahati dönüş tarihi sonrası en az 6 ay geçerlilik süresine sahip olması gereken pasaport, 10 yıldan eski olmamalıdır. İran sınır kapısından geçiş esnasında pasaportla birlikte İran’a seyahat sebebini açıklayan Davet Mektubu, Seyahat Sağlık Sigortası ile birlikte Otel rezervasyonu ve dönüş uçak bileti ibraz edilmelidir.
İran Konsolosluğu özellikle pasaportunda İsrail vizesi ya da damgası olan kişilerin İran’a girişine izin verilmemektedir.İsrail giriş-çıkış mührü olan pasaportların, İran seyahati öncesinde yenilenmesi gerektiği bilinmelidir.

İran Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?
İran İslam Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen T.C. Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport sahipleri, ülkede 180 gün içinde 90 gün ikameli seyahatlerinde İran vizesinden muaftırlar. Ancak İran’a turistik, ticari, aile ziyareti ya da öğrenim amaçlı seyahat sebebini beyan eden Davet Mektubu’nun İran sınır kapısından geçişte resmi makamlara sunulması koşulu geçerlidir. Davet Mektubu sunulamaması durumunda Türkiye’de bulunan İran temsilcilikleri İran Büyükelçiliği ve ya İran Konsolosluklarından İran vize işlem başvurusu yapılmalıdır.
İran Konsolosluğu özellikle pasaportunda İsrail vizesi ya da damgası olan kişilerin İran vize başvurusunu red ile sonuçlandırmaktadır. Bu sebepten dolayı İran vize işlemlerine başvuracak Türk vatandaşlarının öncesinde pasaportlarını mutlaka yenilemeleri gerekir.
İran Türkiye dış temsilciliği olarak görev yapan Ankara İran Büyükelçiliği, İstanbul İran Başkonsolosluğu, Erzurum İran Başkonsolosluğu ve Trabzon İran Başkonsolosluğu, Türk vatandaşlarının vize işlem başvurularını kabul etmekle yetkililerdir.
İran Konsolosluğu vize işlem başvurularının şahsen yapılması konusunda zorunlu tutmamaktadır. İran Konsolosluğu vize işlemlerinin yetkilendirdiği Vize Başvuru Merkezleri ve Turizm/ Seyahat Acenteleri aracılığıyla yapılmasını kabul etmektedir. Ancak İran vize başvurularının değerlendirilmesi ve vize karar aşaması İran Konsolosluğu’nun yetkisi altındadır.
Uzun süreli konaklama gerektiren uzun süreli İran vizesi (aile birleşimi, oturum, eğitim, vb…) başvuru işlemleri doğrudan İran Konsolosluğu veya İran Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir. İran Oturma İznine başvuracak kişilerin, olağanüstü durumlarda şahsen başvuruda bulunamamaları halinde, yasal temsilcileri vekaletname ibrazı ile onlar adına başvuruda bulunabilmektedir.
İran Konsolosluğu’nda yaşanan yoğunluk nedeniyle vize müracaatında bulunacak kişiler, İran’a seyahat tarihinden en az bir ay öncesinde İran vize işlemlerine başlamalıdırlar.
İran’a ticari, aile ziyareti ve çalışma amacıyla seyahat etmek isteyenlerin, İran vize işlemleri için başvuru yapabilmeleri için İran Vize Başvuru Formu’nu doğru ve eksiksiz olarak doldurmaları ve seyahat amacının gerekçelerini destekleyici belgelerin birlikte sunulması gerekmektedir.
İran Konsolosluğu vize başvurusu için seyahat sahibine ait pasaportun başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresinin olmasını; pasaportun 10 yıldan eski olmamasını ve vizenin basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının bulunmasını istemektedir.

Doğu Esintileri Dergisi web sitesinden derginin bütün sayılarına ulaşabilirsiniz.